Jodła kaukaska w ogrodzie polskim – jak uprawiać?

Opublikowane przez administrator w dniu

Planujesz zakup jodły kaukaskiej do ogrodu? Przekonaj się, w jakich warunkach to piękne drzewo iglaste ma się najlepiej. Zapewnij optymalną glebę i temperaturę oraz uwzględnij potrzeby gatunkowe, by Twoja jodła kaukaska z Danii wyrosła duża, zdrowa i silna. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem.

Jodła do ogrodu – przygotowanie terenu

Jak napisaliśmy w artykule prezentującym ciekawostki o jodle kaukaskiej z Danii, drzewo rosnące w naturalnych warunkach osiąga nawet 80 m. Mimo najlepszej pielęgnacji w polskim ogrodzie jodła kaukaska nie urośnie aż taka duża. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz cieszyć się dużym drzewem! Możesz liczyć na choinkę liczącą od 5 do 30 m, idealną do przystrojenia na święta czy schronienia się w jej cieniu latem podczas wypoczywania w ogrodzie. Z kolei jako jodła do małego ogrodu sprawdzi się odmiana karłowa, licząca najwyżej kilka metrów.

Jodła kaukaska w ogrodzie polskim potrzebuje żyznej, próchniczej, gliniastej, umiarkowanej gleby. Najkorzystniejsze są odczyny kwaśny i lekko kwaśny. Jodła do ogrodu preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, choć poradzi sobie także w lekko zacienionym. Najlepszym miejscem dla jodły kaukaskiej do ogrodu będzie to osłonięte przed zanieczyszczeniami, a więc raczej za niż przed domem, zwłaszcza jeśli mieszkasz przy ulicy. W bardzo zanieczyszczonych miastach jodła kaukaska może się nie przyjąć.

Jodła kaukaska w ogrodzie – pielęgnacja

Aby rosnąć piękna i zdrowa, jodła kaukaska do ogrodu nie potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych takich jak przycinanie gałęzi bądź wierzchołka. Powinieneś za to zwracać uwagę na szkodniki, w tym obiałkę kaukaską (mszyce). Jeżeli mieszkasz w zimnej części Polski, koniecznie zabezpieczaj jodłę kaukaską zimą, aby nie przemarzła. Chroń drzewo także przed mroźnymi wiatrami. Latem uważaj na suche powietrze i upały. Zapewnij roślinie lekką wilgoć, ale nie przelewaj jej. Możesz stosować np. zamgławianie. Korzystne miejsce dla jodły kaukaskiej w ogrodzie to takie, które znajduje się blisko zbiornika wodnego. Dzięki niemu powietrze będzie wilgotne, co dobrze wpłynie na zdrowie choinki kaukaskiej.

Jodła do małego ogrodu lub dużego parku najczęściej występuje pojedynczo, co podyktowane jest sporym rozmiarem drzewa iglastego. Wolna przestrzeń dookoła pozwala na osiągnięcie maksymalnej rozpiętości gałęzi. Gęste i grube igły rozprowadzają po ogrodzie charakterystyczny piękny zapach. Zdrowa jodła kaukaska w ogrodzie może też kwitnąć – dzieje się to od kwietnia do maja. Kiedy okres kwitnienia dobiega końca, na drzewie pojawiają się brunatne szyszki.

Zobacz jodłę kaukaską z Danii z naszej oferty!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.