Jak pielęgnować jodłę kaukaską wiosną i latem?

Opublikowane przez administrator w dniu

Podoba Ci się jodła kaukaska i chciałbyś uprawiać ją w ogródku przydomowym bądź na działce? Przekonaj się, jak pielęgnować jodłę kaukaską z Danii wiosną i latem. Poznaj wymagania względem miejsca sadzenia, przesadzania, podlewania w ciepłej połowie roku.

Sadzenie jodły kaukaskiej wiosną lub latem

Jeżeli chcesz posadzić jodłę kaukaską w ogrodzie w ciepłej połowie roku, zrób to pod koniec lata bądź na samym początku jesieni. Najlepszymi miesiącami są sierpień i wrzesień. Okres ten uznaje się za bezpieczniejszy dla sadzonek niż upalne lato, poza tym jeśli zaczekasz do początku jesieni, w kwietniu i maju będziesz mógł podziwiać kwitnienie, a następnie przekształcanie się kwiatów w szyszki. Jodła kaukaska posadzona jesienią zdąży się ukorzenić, zanim nadejdą przymrozki.

Do posadzenia jodły kaukaskiej wybierz miejsce lekko zacienione. Choć choinka z Danii radzi sobie także w miejscach nasłonecznionych, cień będzie sprzyjał drzewu w pierwszych latach wzrostu. Ponadto obecność cienia uchroni jodłę kaukaską przed przesuszeniem, którego ten gatunek nie toleruje. Więcej o warunkach uprawy znajdziesz w artykule: Jodła kaukaska w ogrodzie polskim – jak uprawiać?

Przesadzanie jodły kaukaskiej wiosną, latem

Jodła kaukaska w ogrodzie kończy intensywną wegetację wraz z latem. Jest gotowa na regenerację. W rezultacie to jesień stanowi właściwy czas na przesadzenie choinki z Danii. Pamiętaj tylko, że ze zmianą miejsca uprawy lepiej poradzi sobie młody okaz. Wykopując jodłę kaukaską, zabezpiecz bryłę korzeniową.

Jeżeli przesadzasz jodłę kaukaską, bo urosła i zakłóca wzrost znajdujących się obok drzew czy krzewów, pamiętaj, by tym razem posadzić choinkę w odległości minimum dwóch metrów od pozostałych. W przeciwnym razie będzie z nimi walczyć o dostęp do słońca.

Podlewanie jodły kaukaskiej w lecie i wiosną

Aby jodła kaukaska rosła zdrowa i żyła przez wiele lat, należy ją regularnie podlewać, zwłaszcza gorącą wiosną i latem. Lepsze są małe ilości wody dostarczane kilka razy niż jedno obfite podlanie. Ponadto jodła kaukaska lubi być spryskiwana, zraszana. Spryskiwanie wprowadza odpowiednią wilgotność powietrza do stanowiska, w którym rośnie drzewo. Nawożenie nie jest konieczne, choć jeśli chcesz to robić, stosuj nawóz organiczny do roślin iglastych.

Wiosną możesz przycinać grubsze gałęzie jodły kaukaskiej, by nie rozrosła się w niekontrolowany sposób. Jeżeli zapomnisz o tym wiosną, wykonaj prace w lecie, o ile jest na tyle wcześnie, że nowe przyrosty będą miały czas zdrewnieć przed ochłodzeniem temperatury. W przeciwnym wypadku zaszkodzisz choince z Danii. Pamiętaj jednak, że przycinanie jodły kaukaskiej jest opcjonalne.

Zobacz naszą ofertę na piękną, zdrową jodłę kaukaską sprzedawaną hurtowo!


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.