Czy jodła kaukaska to zawsze choinka wysokiej jakości?

Opublikowane przez administrator w dniu

Trafiłeś na nieatrakcyjne wizualnie drzewa iglaste, a sprzedawca upierał się, że to jodła kaukaska? Przeczytaj artykuł i poznaj tajemnicę na temat jakości jodły kaukaskiej. Poznaj odpowiedź na pytanie, czy każda choinka z Danii to drzewo wysokiej jakości.

Jodła kaukaska wysokiej jakości a plantacja jodły

Jeżeli sprzedawca przytoczony we wstępie upierał się, że sprzedawane przez niego niezbyt ładne drzewa iglaste są okazami jodły kaukaskiej… mógł mówić prawdę. Choć w powszechnej opinii między jodłą kaukaską a wysoką jakością stoi znak równości, w rzeczywistości wiele zależy chociażby od plantacji, z której została zakupiona. Nie wszystkie kraje i regiony zapewniają warunki, w których ten gatunek drzewa iglastego może wyrosnąć duży, gęsty i zdrowy. Przykładowo w Polsce warunki do uprawy jodły kaukaskiej pozostawiają wiele do życzenia. Za to choinki z Danii prezentują się okazale i pozostają żywe przez długi czas, nawet jeśli kupujesz ścięte drzewo przeznaczone na choinkę bożonarodzeniową.

Przeczytaj:

Jodła kaukaska – klasy

Jakość jodły kaukaskiej zależy nie tylko od lokalizacji plantacji i sposobu pielęgnacji. Kolejną istotną przesłanką odpowiadającą za różnorodność wśród jodeł kaukaskich jest podział na klasy. Chętnie wykorzystywany wzorzec pochodzi z dokumentu Europejskiego Stowarzyszenia Plantatorów Choinek z 1992 r. (z ostatnią aktualizacją w 1996 r.). Zgodnie z podanymi w nim zasadami drzewom iglastym powinno się nadawać jedną z trzech klas, przy czym pierwsza klasa obejmuje jodły kaukaskie świeże, zdrowe i piękne, a trzecia drzewa noszące maksymalnie dwie wady i jedno uszkodzenie z listy podanej w dokumencie. Ponadto zasady podziału na klasy dla tego konkretnego gatunku drzewa znajdziesz w Europejskich Wytycznych Oceny dla Jodły Kaukaskiej.

Czy sprzedawanie jodły kaukaskiej trzeciej klasy jest dozwolone i etyczne? Dozwolone – jak najbardziej, ponieważ klienci mają różne oczekiwania i potrzebują choinek do różnych celów. Etyczne – owszem, o ile za niższą jakością idzie adekwatnie niższa cena.

Choinki z Danii z naszej oferty

W naszej ofercie znajdziesz choinki z Danii pochodzące ze sprawdzonej plantacji wysokiej jakości. Oznacza to, że każda jodła kaukaska miała najlepsze możliwe warunki do wzrostu. Mimo poprawnych warunków nie wszystkie drzewa wyrastają piękne i zdrowe – w tym miejscu pojawiają się klasy jakościowe i zróżnicowanie cenowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi jodłami kaukaskimi, wśród których znajdziesz opcje Prima, Extra, Standard, Market i Economy. Dzięki zdywersyfikowaniu asortymentu swojego sklepu trafisz do szerokiego grona odbiorców – zarówno tych poszukujących najwyższej jakości bez względu na cenę, jak i tych zainteresowanych zdrową choinką w przystępnej cenie.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.