Jodła kaukaska z Danii – ciekawostki o gatunku drzewa

Opublikowane przez administrator w dniu

Zastanawiasz się nad zakupem jodły kaukaskiej na użytek własny lub rozważasz otwarcie punktu sprzedaży z jodłami z Danii? Zanim zamówisz choinki – hurtowo bądź na sztuki – zapoznaj się z najciekawszymi informacjami na temat tego gatunku drzewa. Jaka jest jodła kaukaska i dlaczego to właśnie ją warto wybrać do ogrodu bądź zagospodarowania przestrzeni miejskiej? Sprawdź!

Jodła kaukaska – z Danii?

Jodła kaukaska z Danii jest najpopularniejszą „odmianą lokalizacyjną” tego drzewa. Warto jednak podkreślić, że występuje również w innych państwach, chociażby Rosji, Armenii, Gruzji czy Turcji. Jak wskazuje nazwa, choinka bierze się z Kaukazu – górskiego terenu łączącego Europę i Azję. W Danii świetnie przyjęła się z uwagi na sprzyjający klimat tego kraju. W efekcie to właśnie jodła kaukaska z Danii wiedzie dziś prym, a Dania stanowi czołowego eksportera.

Jodła kaukaska – choinka świąteczna

O wyjątkowym dopasowaniu jodły kaukaskiej do świąt Bożego Narodzenia napisaliśmy w artykułach Jaka choinka na święta? oraz Jodła kaukaska – idealna choinka na święta do domu i przed dom. I rzeczywiście, jodła kaukaska wyróżnia się na tle innych gatunków iglastych pięknym wyglądem, wytrzymałymi i przyjemnymi w dotyku igłami, długim czasem świeżości i wolnym opadem igieł.

Jodła kaukaska w donicy – ile wytrzyma?

Żywotność ściętej, wsadzonej w donicę jodły kaukaskiej wynosi do sześciu tygodni, co stanowi rewelacyjny wynik na tle pozostałych choinek. Natomiast jodła kaukaska na plantacji czy jodła kaukaska w ogrodzie – o ile zapewni się jej właściwe warunki – może żyć wiele lat. W naturalnych warunkach wiek jodły kaukaskiej dochodzi do 700 lat!

Jodła kaukaska z Danii w liczbach

Jeżeli przemawiają do Ciebie liczby, na pewno zainteresuje Cię to, że:

  • jodła kaukaska z Danii czy innego kraju, w którym rośnie w naturze, może osiągnąć nawet 80 m. Zazwyczaj jest to do 60 m. W Polsce – do 30 m,
  • igły jodły kaukaskiej mierzą do 3,5 cm długości i do 2,5 mm szerokości,
  • w naturze igły jodły kaukaskiej zrzucane są po ok. 7 latach,
  • szyszki jodły kaukaskiej liczą nawet do 20 cm długości, pozostając szerokie na maksymalnie 5 cm,
  • jodła kaukaska w ogrodzie (jodła kaukaska – sadzonki) preferuje ziemię o pH 5-6,
  • przeciętna jodła kaukaska z Danii licząca zaledwie 120 cm ma aż 200 000 igieł,
  • najpopularniejsza jest właśnie jodła kaukaska z Danii – na plantacjach uprawia się łącznie 100 000 choinek, a 5 000 trafia na eksport za granicę.

Interesują Cię podstawowe informacje oraz ciekawostki na temat jodły kaukaskiej: plantacyjnej, ogrodowej, domowej? Śledź nasz blog! A jeśli interesuje się jodła kaukaska – hurt, skontaktuj się z nami.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.