Jodła kaukaska z Danii – informacje

Opublikowane przez administrator w dniu

Jodła kaukaska - uprawa

Jodła kaukaska

jest wysokim strzelistym drzewem, które w środowisku naturalnym może osiągać nawet 30 metrów wysokości. Pochodzi z zachodniej Azji, dzięki czemu zawdzięcza swoją nazwę. Niekiedy jodłę kaukaską nazywamy normandzką. W ogrodach z reguły wysokość jodły kaukaskiej nie przekracza 10 metrów, rośnie jednak dość wolno i po 10 latach osiąga wzrost około 3 metrów. Na początku drzewko ma stożkowy, symetryczny pokrój, by z czasem przybierać formę bardziej kolumnową.  Igły jodły kaukaskiej są dość krótkie, sztywne, połyskliwe  w kolorze ciemnozielonym i niekłujące. Charakterystyczną cechą jodły kaukaskiej jest jej lekko cytrusowy zapach, który wydobywa się z roztartych igieł. Szyszki jodły kaukaskiej są dosyć duże i dochodzą niekiedy do 20  cm długości . Są łezkowatego kształtu i zwężają się ku górze. Mają kolor zielony, później przebarwiają się na brunatny kolor. Jodła kaukaska kwitnie wiosną, w kwietniu i maju.

Jodła kaukaska dobrze rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, ale toleruje również miejsca bardziej zacienione. Optymalne gleby są gliniaste, żyzne, umiarkowanie wilgotne, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jodła lubi wilgotne powietrze. Należy unikać sadzenia jej w miejscach zanieczyszczonych. Ten gatunek jodły w zimniejsze zimy może przemarzać.

Nie wymaga cięcia, zwykle nie potrzebuje również innych zabiegów pielęgnacyjnych. W czasie uprawy należy uważać jednak na szkodnika – obiałkę kaukaską.

Zwykle jodłę kaukaską sadzi się pojedynczo w wyeksponowanych ogrodach. Poleca się ją przede wszystkim do dużych ogrodów. Można ją sadzić w parkach, w miejscach mniej narażonych na zanieczyszczenia powietrza.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Jodła kaukaska

narażona jest na działanie szkodnika nazywanego obiałką kaukaską. Oprócz tego na jodle kaukaskiej możemy spotkać mszyce, tzw. ochojniki jodłowe. Innymi chorobami nękającymi jodłę kaukaską są choroby grzybowe, m.in. fytoftoroza. Choroba ta powoduje przebarwienia igieł, aż do koloru brązowego jak również hamuje wzrost rośliny. Objawy chorobowe dotykają także pień, który czerwienieje pod pniem oraz korzeni, które zaczynają gnić.

Jodła kaukaska, mimo swoich wymagań jest warta uwagi z uwagi na swój pokrój, który idealnie nadaje się jako bożonarodzeniowe drzewko oraz urozmaicenie innych kompozycji roślinnych, zwłaszcza w okolicach stawów i oczek wodnych.

Zaczerpnięte z:

https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/drzewa/9766-jodla-kaukaska

https://www.sadowniczy.pl/Jodla-kaukaska-cinfo-pol-324.html