Jak przedłużyć żywotność choinki w domu?

Opublikowane przez administrator w dniu

Chcesz, by Twoja choinka – bożonarodzeniowa lub postawiona z innej okazji – przetrwała w warunkach domowych jak najdłużej? Przeczytaj porady pielęgnacyjne i zastosuj się do nich. Sprawdź, w jaki sposób przedłużyć świeżość jodły kaukaskiej z Danii!

Wybór choinki do domu

Na długość żywotności choinki bożonarodzeniowej bądź innej ozdobnej bezpośrednio przekłada się to, jaki gatunek drzewa wybierzesz. W artykule: Jaka choinka na święta? Choinki świąteczne żywe – porównanie, wyjaśniliśmy, że to właśnie jodła kaukaska przoduje w świeżości i jakości igieł. Kupując ją zamiast świerku czy sosny, zapewnisz sobie zadowalającą estetykę na długi czas.

Co jeszcze można zrobić na wstępnym etapie wyboru choinki do domu? Przede wszystkim kup tę, która była ścięta najpóźniej – poznasz to po wyglądzie igieł i pnia. Po przywiezieniu do domu najpierw wstaw ją do piwnicy, później do przedpokoju, a dopiero finalnie do salonu. Stopniowa zmiana warunków termicznych przedłuży żywotność drzewa.

W kwestii wyboru choinki dobrej jakości polecamy dwa dodatkowe poradniki:

Choinka w doniczce czy jodła kaukaska cięta?

Od wyboru jednej z powyższych opcji zależy, jak długo jodła kaukaska przetrwa w domu. Lepszym wyborem jest choinka w doniczce, na dodatek po świętach można posadzić ją w ogrodzie. Popularniejsza jednak jest cięta jodła kaukaska. Ona również może wytrzymać w domu długo.

Jak i gdzie ustawić jodłę kaukaską w domu?

Jeśli zakupiłeś ciętą jodłę kaukaską, przed zainstalowaniem jej w stojaku odetnij lub spiłuj dół pnia o kilka centymetrów. Dzięki temu drzewo – podobnie jak cięty kwiat – będzie łatwiej pobierało wodę. Tu przy okazji pojawia się kolejna porada: koniecznie wybierz stojak z pojemnikiem do nawadniania, chyba że korzystasz z klasycznej donicy. Jodła kaukaska musi być nawadniania. Korzystne okaże się także nawożenie drzewa preparatem odżywczym.

Wybierz dla choinki z Danii miejsce oddalone od źródeł ciepła. Może to być miejsce chłodne, w takim drzewo przetrzyma dłuższy czas. Lokalizacja nie powinna jednak narażać jodły kaukaskiej na gwałtowne ruchy powietrza (bliskość okna lub ciągu komunikacyjnego) ani na silne naświetlanie.

Trwałość choinki z Danii a ozdoby bożonarodzeniowe

Zadbaj o piękne, długie i zielone igły jodły kaukaskiej, zawieszając na gałązkach umiarkowaną liczbę ozdób, najlepiej lekkich. Unikaj ciężkich figurek z porcelany i szkła. Zamiast tradycyjnych lampek zastosuj łańcuch z diodami LED, ponieważ wydzielają mniej ciepła.

Zobacz klasy jodły kaukaskiej sprzedawanej hurtowo, aby zaoferować klientom to, co najlepsze.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.