Jaka choinka na święta? Choinki świąteczne żywe – porównanie

Opublikowane przez administrator w dniu

Jaką choinkę świąteczną wybrać, by prezentowała się w salonie przystrojonym na Boże Narodzenie najlepiej? Jakie choinki do ogrodu wypadną najkorzystniej i ozdobią dom od zewnątrz na tę szczególną okazję? Zapoznaj się z porównaniem drzewek świątecznych z podziałem na gatunki i wybierz najzdrowszy, najpiękniejszy i najtrwalszy wariant choinki na święta!

Choinki świąteczne: świerk pospolity

Jeżeli jesteś odpowiedzialny za kupowanie choinki na święta od wielu lat, na pewno pamiętasz czasy, w których to właśnie świerk pospolity wiódł prym wśród drzewek świątecznych. Wszystko dlatego, że jest łatwo dostępny, stosunkowo tani w uprawie (dzięki czemu koszt zakupu też jest niski), rośnie w wielu krajach Europy, a także ma bajecznie intensywny zapach.

Niestety świerk pospolity jako drzewko świąteczne wykazuje pewne wady. Należą do nich przede wszystkim krótkie i kłujące igły, powodujące dyskomfort podczas wieszania ozdób i przypadkowego dotyku, oraz szybki opad igieł, wymuszający częste sprzątanie w trakcie świąt i przekładający się na obniżenie estetyki.

Choinki na święta: świerk kłujący

Alternatywą wobec świerku pospolitego, pozostającą w tej samej rodzinie choinek na święta, jest świerk kłujący. Ma niebanalne zabarwienie: niebieskawo-srebrzyste, a także piękny leśny zapach żywicy. Jest nieco trudniej dostępny względem świerku pospolitego, bo pochodzi z Ameryki Północnej, natomiast w Europie istnieje sporo plantacji choinkowych.

Świerk kłujący, zwany też świerkiem srebrnym, zgodnie z pierwszą nazwą ma bardzo kłujące, nieprzyjemne w dotyku igły. Są one jednak trwalsze niż w drzewku świątecznym zaprezentowanym wyżej.

Choinki na Boże Narodzenie: sosna pospolita

Kolejnym przykładem choinki na Boże Narodzenie jest sosna pospolita, inaczej: zwyczajna. Zna ją każdy mieszkaniec Śląska, ponieważ to właśnie tam deklasuje inne choinki świąteczne żywe. W naturalnych warunkach rośnie w Europie Północnej i Środkowej. Jest dość niska, niesymetryczna i ma igły w odcieniu szarej zieleni.

Tego typu choinki na święta żywe nie stanowią najlepszego wyboru. Poza nieforemnym kształtem odznaczają się sztywnymi i twardymi igłami, na dodatek skręconymi wokół własnej osi. Trudno wiesza się na nich dekoracje, zwłaszcza drobne.

Drzewka świąteczne: jodła kaukaska

Ostatnim rodzajem choinki do ogrodu i domu jest jodła kaukaska, z roku na rok zdobywająca coraz większą popularność. Nazwę bierze od gór Kaukazu, w których występuje. Szczególnie piękna jest jodła kaukaska z Danii. Prezentuje się foremnie i ma igły o ciemnozielonym zabarwieniu, na dodatek zakrywające gałązki, co czyni ją wizualnie większą, puszystą.

Obecnie jodła kaukaska – z Danii, ale nie tylko – to najchętniej wybierana choinka przed dom i do domu. Jej igły nie kłują, nie kaleczą. Są przyjemne w dotyku i łatwo wiesza się na nich bombki. Ponadto jodła kaukaska pozostaje żywa, świeża przez długi czas, dzięki czemu bajecznie prezentuje się na zdjęciach z Wigilii i kolejnych dni Bożego Narodzenia.

Minusem jodły kaukaskiej na tle innych choinek świątecznych jest wysoka cena. Warto jednak pamiętać, że Boże Narodzenie jest tylko raz w roku. Obfitość w wydatkach na potrawy, prezenty czy też choinki świąteczne zostanie wynagrodzona bezcennymi wspomnieniami.

Aby skorzystać z zalet jodły kaukaskiej, należy znaleźć plantację wysokiej jakości. Polecamy naszą firmę, dostarczającą jodłę kaukaską hurtowo – poznaj nasze drzewka świąteczne.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.