Jodła kaukaska czy polska (pospolita)?

Opublikowane przez administrator w dniu

Jodła kaukaska i jodła pospolita to dwie popularne odmiany drzewa z rodziny sosnowatych. Czym się różnią i którą wykorzystać na święta Bożego Narodzenia jako choinkę, którą zaś posadzić w ogrodzie lub przed domem? Przeczytaj!

Jodła kaukaska i jodła pospolita – różnice

Jodła pospolita, zwana także białą lub polską, jest bardzo podobna do jodły kaukaskiej. Ta druga ma koronę zwartą w większym stopniu, ciemniejsze i grubsze pędy, większe szyszki. Dłuższe i szersze igły jodły kaukaskiej bardziej lśnią i mają ciemniejszą barwę. Poza tym nie kłują. Rozłożone są płasko i kierują się ku górze i przodowi, dzięki czemu zakrywają gałązkę. Z kolei jodła pospolita ma całe gałęzie wyraźniej skierowane ku górze.

Gatunki jodły różni także aspekt występowania w naturze. Podczas gdy jodła kaukaska spotykana jest w zachodniej części Azji, zgodnie z nazwą w górach Kaukazu, jodła pospolita rośnie w górach środkowej i południowej Europy. Jodła biała nie występuje w Skandynawii, z kolei jeden z najpopularniejszych rodzajów jodły kaukaskiej to choinki z Danii – masowo hodowane w tym kraju na eksport.

Jodła kaukaska i jodła polska – zastosowanie

Jeśli chodzi o uprawę jodły pospolitej lub kaukaskiej w ogrodzie, w polskich warunkach zadanie jest trudne. Jodła to drzewo bardzo wymagające i wrażliwe na niekorzystne warunki. Szkodzą jej zanieczyszczenia powietrza, niskie temperatury, zbytnie nasłonecznienie, wahania temperatur, brak dostępu do wody czy choćby wilgoci. Warto jednak pamiętać, że jodła pospolita rośnie w Polsce dziko – w górach. Aby uprawiać ją w ogrodzie, będziesz musiał wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i zabezpieczać drzewko przed zimowymi przymrozkami. Podobnymi wymaganiami odznacza się jodła kaukaska.

Najpiękniejsze drzewko choinkowe na Boże Narodzenie – i to nie tylko wśród odmian jodły – stanowi jodła kaukaska (np. z Danii). Wyróżnia się na tle innych drzew iglastych długą żywotnością, pięknym zapachem roztaczającym się po domu i miękkimi igłami. Nie gubi igieł tak szybko jak inne choinki, więc przez długi czas prezentuje się nienagannie. W kontekście świąt zdecydowanie wygrywa z jodłą pospolitą, która ma rzadkie igły, wobec czego wygląda gorzej, biedniej. Ta druga za to odznacza się atrakcyjniejszą ceną, więc jeśli aspekt finansowy jest dla Ciebie bądź Twoich klientów ważniejszy niż estetyka bożonarodzeniowa, rzeczywiście możesz się zdecydować na jodłę polską.

Zachęcamy do obejrzenia jodły kaukaskiej z Danii w kilku klasach i standardach. Wybór odpowiednich egzemplarzy pozwoli Ci sprzedawać drzewka klientom mającym różne oczekiwania.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.